FORUM PRZENIESIONO POD NOWY ADRES: http://drlucy.pl/forum

Możesz pomócPomocnik

Facebook

Przetłumacz stronę


Mapa odwiedzin

Pogoda na dziś

Tu docieramy
Kupić czy przygarnąć?

Zanim zaczniesz myśleć o kupnie lub przygarnięciu psa - zastanów się, czy w ogóle możesz psa mieć, czego od psa oczekujesz i co możesz mu dać. Czy znajdziesz dość czasu, aby się nim zająć? Czy będziesz potrafił dostosować swoje plany do obecności nowego domownika? Co zrobisz, gdy nadejdzie czas wakacyjnych wyjazdów lub kiedy dopadnie Cię choroba? Czy szukasz psa, który będzie towarzyszył Ci w oglądaniu telewizji, czy takiego, który będzie kompanem na długie wycieczki? Takiego, któremu wystarczy spacer wokół domu, czy takiego, którego zmęczyć może tylko ciężka praca? Czy szukasz towarzysza dla dzieci, czy domowego stróża? Te i wiele, wiele innych pytań powinieneś zadać sobie i innym domownikom, zanim zaczniesz się zastanawiać, skąd wziąć psa. A gdy już przebrniesz przez wszystkie za i przeciw i zdecydujesz, że bardzo chcesz mieć psa…

FINANSE

Pierwszym argumentem nasuwającym się na myśl jest ten ekonomiczny – rasowy szczeniak kosztuje, a adoptować psa można nawet za darmo… Odradzamy kierowanie się kryterium finansowym przy podejmowaniu takiej decyzji. Bo pies, niezależnie od tego, czy ze schroniska czy z hodowli, to nie jednorazowy wydatek, ale kilkanaście lat nieustających kosztów utrzymania i leczenia. Nie myśl, czy stać Cię na jednorazowe wydanie pewnej sumy, pomyśl czy stać Cię na ciągłe wydatki przez najbliższe lata.

ZDROWIE

Pies kupiony z porządnej, zarejestrowanej w Związku Kynologicznym hodowli musi być przebadany pod kątem określonych chorób dziedzicznych. Niektórzy hodowcy robią także dodatkowe badania, aby wykluczyć często występujące u danej rasy schorzenia. Kupując psa z takiej hodowli mamy też dostęp do historii jego przodków, możemy spróbować się dowiedzieć, na co chorowały, czy jak często stosowane było krzyżowanie blisko spokrewnionych osobników, które pozwala utrwalić pożądane cechy, ale też niesie za sobą pewne konsekwencje zdrowotne. Mówiąc krótko – przy odrobinie wysiłku (poszukania hodowcy, który robi swoim psom dodatkowe badania i przejrzenia rodowodów i historii życia przodków) możemy mieć psa, u którego ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych ograniczono do minimum.

U psów adoptowanych takiego komfortu nie mamy. Musimy liczyć się z tym, że nie wiedząc nic o ich pochodzeniu, nie wiemy też nic o ich predyspozycjach do niektórych chorób.

Musimy też liczyć się z tym, że jakiś czas swego życia przeżył w warunkach, które zdrowiu nie służą – tułaczka, schronisko, złe, niepełnowartościowe jedzenie… Rany, robaczyce, złe wyniki biochemii – wspólne życie czasem trzeba zacząć od paru wizyt u weterynarza…

PSYCHIKA

Pies kupiony w porządnej hodowli pochodzi od rodziców, których psychika spełnia wymagania stawiane rasie. Możemy też liczyć na to, że został wychowany we właściwych warunkach i był właściwie socjalizowany.

O życiu psa przygarniętego nie wiemy nic. Nie wiemy, w jakich warunkach przyszedł na świat i jak spędził pierwsze miesiące swego życia decydujące o jego psychice. Nie wiemy, gdzie żył i co przeszedł później, zanim trafił do lasu czy schroniska. Nie wiemy, czy, kto i jak go skrzywdził i jaki ślad zostawiło to w jego psychice. Psy, które trafiają pod opiekę Fundacji, są sprawdzane pod kątem reakcji na najczęstsze sytuacje. Możemy określić, jak zachowują się w towarzystwie innych zwierząt, dzieci, jak zachowują się w domu i na spacerze. Ale jak zachowają się w jakiejś wyjątkowej sytuacji – tego sprawdzić nie możemy. Właściciel takiego psa musi się liczyć z tym, że miną miesiące, zanim będzie mógł stwierdzić, że zna swojego psa i potrafi przewidzieć jego reakcje w najróżniejszych sytuacjach.

WYCHOWANIE

Kupiony szczeniak wymaga od właściciela pewnego wysiłku. Nauka czystości, nauka reguł panujących w domu, nauka komend i właściwa socjalizacja - trzeba wiele czasu, aby wychować sobie psa, który nie będzie kłopotem dla nas samych.

Przygarnięcie dorosłego psa oszczędza nam pewnego wysiłku. To psy, które najczęściej znają podstawowe komendy i potrafią zachować czystość. Ale też musimy zdawać sobie sprawę, że to psy, które żyły w innych warunkach niż te, które my im ofiarowujemy. Musimy liczyć się z tym, że będzie trzeba poświęcić im czas i pomóc poznać reguły obowiązujące w naszym domu. Że będziemy musieli przez czas jakiś zmagać się z „obcym”, który wszedł w nasze życie z irytującymi nawykami, z własnymi przeżyciami, doświadczeniami i lękami. Ale też cierpliwa praca daje efekty, które są źródłem satysfakcji i radości nieporównywalnej z niczym. Bo kiedy pewnego dnia stwierdzamy, że nasz cichy, nieobecny pies zamienił się nie wiadomo kiedy w lwa salonowego, w wygadaną i wesołą duszę towarzystwa – możemy poczuć, że daliśmy mu naprawdę nowe życie…

ZOBOWIĄZANIA

Kupując psa, musisz liczyć się z tym, że hodowca postawi Ci pewne warunki, zwłaszcza dotyczące warunków życia psa i jego wystawiania. Jeśli nie szukasz przyszłego championa, musisz czasem odwiedzić wiele hodowli, zanim znajdziesz taką, która zgodzi się sprzedać psa wiedząc, że nie będzie on wystawiany.

Adoptując psa także musisz się liczyć z przyjęciem pewnych zobowiązań, o których przeczytasz w umowie adopcyjnej. Musisz liczyć się z tym, że osoby za psa odpowiedzialne zrobią wszystko, aby zminimalizować ryzyko, że pies kiedyś znowu trafi na ulicę. Ale po adopcji sam będziesz decydował o wartości własnego czworonoga i sam będziesz oceniał jego urodę.

ROZMNAŻANIE

Jeśli marzysz o psie, który da Ci kiedyś radość w postaci małych, wesołych szczeniaczków – pozostaje tylko jedna droga. Kupno rodowodowego psa, wystawianie, uzyskanie uprawnień w sposób określony przez przepisy Związku Kynologicznego.

Psy adoptowane nie są przeznaczone do rozrodu. O ich pochodzeniu nic nie wiemy, nikt nie badał ich pod kątem chorób dziedzicznych, nikt nie oceniał ich zgodności z wzorcem rasy. Niezależnie od tego, jak są piękne, ich dzieci byłyby zwykłymi kundelkami…

I JESZCZE TO COŚ

Pewnie odniosłeś wrażenie, że kupno psa z porządnej hodowli ma nieporównanie więcej zalet niż przygarnięcie psa potrzebującego pomocy. Bo też adopcja jest decyzją trudniejszą i wymagającą ogromnej dojrzałości.

A jednak jest coś, co sprawia, że tylu ludzi decyduje się przygarnąć psa… To coś, to świadomość, że możesz uratować psie życie. Bo jeśli nie zdecydujesz się kupić szczeniaka – kupi go ktoś inny, a jeśli nie zdecydujesz się przygarnąć psa – już nikt inny może go nie przygarnąć. To coś, co sprawia, że możesz o sobie powiedzieć „Jestem dobrym człowiekiem”. To coś, co wróci do Ciebie ze zwielokrotniona siłą i da Ci radość nieporównywalną z niczym. To coś, czym z dumą możesz mierzyć własne człowieczeństwo…

Videoclip