Fundacja Dr Lucy zwana w dalszej części statutu Fundacją została utworzona wolą: dr Ludwiki Własińskiej zwanej dalej „Fundatorem”, aktem notarialnym sporządzonym w Kancelarii Notarialnej Krzysztof Kubiszewski w Śremie dnia 06.08.2007, rep. A nr 5728/2007.
Fundacja Dr Lucy działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U.1991, Nr 46, poz. 203) wraz z późniejszymi zmianami oraz na podstawie Statutu Fundacji.
§ 2
Fundacja posiada osobowość prawną.
§ 3
Siedzibą Fundacji jest miasto Śrem.
§ 4
Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundacja może prowadzi również działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Czas trwania Fundacji nie jest oznaczony.
§ 5
Fundacja opiera swą działalność na pracy społecznej Fundatorów i wolontariuszy a także Honorowych Członków.
Wolontariusze działają w ramach Fundacji na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r, Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).
Fundacja może zatrudniać pracowników.
Fundatorzy mogą postanowić o nadaniu osobie fizycznej nie reprezentującej i nie będącej członkiem Fundacji Honorowego Członka Fundacji w świetle jej szczególnych zasług dla działalności Fundacji i realizacji jej statutowych celów.
Honorowy Członek ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym, ma prawo wyrażenia swoich opinii, jednak nie korzysta z wynikających ze statutu innych praw przysługującym innym członkom Zarządu.
Członek honorowy ma obowiązek przestrzegania Statutu i uchwał władz Fundacji.
§ 6
Fundacja używa okrągłej pieczęci z napisem wskazującym jej nazwę i siedzibę.
ROZDZIAŁ II
Cele i zadania Fundacji
§ 7
Głównym celem Fundacji Dr Lucy jest działanie na rzecz objęcia ochroną i opieką zwierząt oraz humanitarnego ich traktowania.
§ 8
Celem Fundacji jest ochrona zwierząt w tym:
Działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, w szczególności poprzez organizowanie i prowadzenie edukacji prozwierzęcej, prozwierzęcy lobbing, współpracę z instytucjami propagującymi humanitarne traktowanie zwierząt,
Niesienie pomocy zwierzętom skrzywdzonym i porzuconym, w szczególności poprzez umieszczenie ich w schroniskach, udzielenie pomocy placówkom i osobom fizycznym służącym zwierzętom bezdomnym, współpracę z placówkami i osobami fizycznymi niosącymi pomoc zwierzętom bezdomnym, działalność adopcyjna (znajdowanie zwierzętom nowych opiekunów),
Wszelkie działania w zakresie zwalczania zjawiska bezdomności zwierząt, w szczególności poprzez propagowanie wiedzy o sposobach ograniczenia populacji zwierząt oraz realizację programu sterylizacji i kastracji,
Zwalczanie przejawów znęcania się nad zwierzętami.
§ 9
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
Współpracę i wspieranie placówek i osób fizycznych niosących pomoc zwierzętom bezdomnym, skrzywdzonym i porzuconym (schronisk), znajdowanie zwierzętom nowych domów.
Działania zmierzające do ograniczenia populacji zwierząt niechcianych, szczególnie realizowanie programu sterylizacji i kastracji,
Zbieranie środków finansowych i rzeczowych na potrzeby Fundacji,
Organizowanie akcji propagandowych i edukacyjnych służących budowaniu społecznej świadomości o prawach zwierząt, przyczynach bezdomności, sposobach rozwiązywania tego problemu, korzyściach płynących z zabiegów sterylizacji i kastracji,
Współpracę z instytucjami państwowymi, samorządowymi, organizacjami pozarządowymi oraz innymi osobami fizycznymi. których celem jest niesienie pomocy zwierzętom bezdomnym i skrzywdzonym oraz innymi organizacjami, współpraca z którymi może przyczynić się do realizacji celów statutowych Fundacji,
Zwalczanie przejawów znęcania się nad zwierzętami w szczególności poprzez podejmowanie interwencji w obronie praw zwierząt, składanie zawiadomień o popełnionych przestępstwach, występowanie w sądach oraz przed innymi władzami i organami w sprawach z zakresu ochrony praw zwierząt, współdziałanie z właściwymi organami i instytucjami w wykrywaniu i zwalczaniu przestępstw i wykroczeń wymierzonych w prawa zwierząt,
Prozwierzęcy lobbing,
Współpraca z policją i strażą miejską,
Inne działania zmierzające do realizacji statutowych celów Fundacji,
Pozyskiwanie środków ze sprzedaży kosmetyków dla psów i kotów „Dr Lucy”.
§ 10
Zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego: art. 20 punkt 7, Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:
Udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.
Przekazywania ich majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
Wykorzystania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji albo podmiotu.
Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich.
ROZDZIAŁ III
Majątek i dochody Fundacji Dr Lucy
§ 11
Majątek Fundacji stanowi kwota 5.000 zł wskazana w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji Dr Lucy a także nabyte przez Fundację nieruchomości, ruchomości oraz środki finansowe.
Na majątek Fundacji składają się również: - dalsze darowizny ze strony Fundatora Fundacji - wpływy z majątku i praw majątkowych Fundacji - darowizny, spadki i zapisy osób fizycznych , prawnych i instytucji - wpływy ze zbiórek i imprez publicznych w tym akcji charytatywnych - dochody z własnej działalności gospodarczej - dotacje z budżetu Państwa - dotacje z programów pomocowych Unii Europejskiej.
§ 12
Cały majątek i uzyskany przez Fundacje dochód, przeznaczone są na realizację celów oraz na koszty działalności samej Fundacji.
Dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być przeznaczone na realizację dowolnych celów statutowych, chyba że ofiarodawca określi konkretny cel, na jaki mają one być zużyte.
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas, gdy w chwili składania oświadczenia jest oczywistym, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
ROZDZIAŁ IV
Organy Fundacji
§ 13
Organami Fundacji Dr Lucy są:
Zarząd Fundacji
Komisja Nadzoru
§ 14
Zarząd Fundacji jest dwuosobowy składający się z Prezesa i V-ce Prezesa, powołany na czas nieograniczony.
Stanowisko Prezesa Zarządu Fundacji obejmuje Fundator, Ludwika Własińska poprzez złożenie pisemnego oświadczenia.
V-ce Prezesa Zarządu powołuje Prezes Zarządu
Prezes i V-ce Prezes Zarządu Fundacji kieruje jej działalnością i reprezentuje ją na zewnątrz.
Prezes i V-ce Prezes Zarządu Fundacji posiadają prawo do jednoosobowego reprezentowania Fundacji i zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Fundacji.
§ 15
Do kompetencji Zarządu Fundacji należy:
Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji zgodnie z jej celem.
Opracowanie krótko i długoterminowych planów działania Fundacji oraz planów finansowych.
Sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji.
Przyjmowanie darowizn, spadków, zapisów, subwencji i dotacji.
Reprezentowanie Fundacji na zewnątrz.
Sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji.
Podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach nie przekazanych do kompetencji Komisji nadzoru.
§ 16
Komisja Nadzoru składa się z trzech członków powołanych z woli Fundatora.
Komisja Nadzoru jest organem odrębnym od organu zarządzającego i nie podlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru.
Ponadto członkowie Komisji Nadzoru:
a) Nie są członkami organu zarządzającego (Zarządu), ani nie pozostają z nimi w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa
b) nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej,
c) mogą otrzymać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie, zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenia w wysokości nie wyższej niż określone w art. 8 pkt 8 Ustawy z dnia 3 marca 2000 r, o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. Nr 26, poz. 206 z późn. zm.)
Członek Komisji Nadzoru może zostać odwołany przez Fundatora.
Członek Komisji Nadzoru może zostać odwołany przez Fundatora jedynie w przypadku prowadzenia działalności na szkodę fundacji lub sprzecznej z jej statutem lub naruszenia popełnionych obowiązków.
Komisja Nadzoru a także niezależnie każdy jej członek może badać wszystkie dokumenty Fundacji żądać wyjaśnień od Prezesa Zarządu Fundacji.
Komisja Nadzoru działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa polskiego oraz niniejszym statutem.
§ 17
Do kompetencji Komisji Nadzoru należy:
Prowadzenie kontroli i nadzoru nad całokształtem działalności Fundacji.
Oceny pracy Zarządu.
Prowadzenie nadzoru nad bieżącą działalnością Zarządu.
Przyjmowanie rocznych sprawozdań Zarządu z jej działalności.
Opiniowania planów działania Fundacji przygotowanych przez Zarząd.
Przygotowanie rocznych sprawozdań z kontroli nad działalnością Fundacji.
§ 18
Kompetencje Fundatora są dziedziczone.
Fundator może być członkiem Zarządu Fundacji.
ROZDZIAŁ V
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej.
§ 19
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą dopiero po podjęciu decyzji przez Fundatorów, co do rozpoczęcia działalności gospodarczej i po zarejestrowaniu Fundacji w rejestrze przedsiębiorców. Do tego momentu Fundacja ma statut osoby prawnej non profit.
Dochody uzyskane z tytułu prowadzonej przez Fundację działalności gospodarczej przeznaczone będą w całości na realizację statutowych celów Fundacji.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, Fundacja może zajmować się następującą działalnością:
01.41.B Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni
15.72.Z Produkcja karmy dla zwierząt domowych
22.11.Z Wydawanie książek
22.15.Z Działalność wydawnicza pozostała
24.30.Z Produkcja farb i lakierów
24.42.Z Produkcja leków i wyrobów farmaceutycznych
24.51.Z Produkcja środków myjących i czyszczących
24.52.Z Produkcja artykułów kosmetycznych i toaletowych
24.66.Z Produkcja wyrobów chemicznych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowana
51.19.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju
51.45.Z Sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków
51.46.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów farmaceutycznych, medycznych i ortopedycznych
52.32.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych i ortopedycznych
73.10 Prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych
92.31 Artystyczna i literacka działalność twórcza
§ 20
Z majątku i dochodów Fundacji Zarząd przeznacza w miarę potrzeby na prowadzenie działalności gospodarczej środki z nie więcej niż połowy funduszu założycielskiego, z odsetek bankowych od funduszu założycielskiego oraz z dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej
§ 21
Działalność gospodarcza Fundacji prowadzona jest w formie organizacyjnie wyodrębnionej przez zakłady i inne jednostki organizacyjne zwane dalej „zakładami”.
§ 22
Zakres działania zakładu oraz zakres uprawnień i obowiązków kierowników zakładów określa regulamin organizacyjny zakładu, uchwalony przez Zarząd Fundacji.
Kierownik zakładu jednoosobowego kieruje zakładem, ponosząc za wyniki pracy zakładu odpowiedzialność przed Zarządem Fundacji i jest on z zastrzeżeniem § 14 pkt. niniejszego Statutu, kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.
§ 23
Działalność gospodarcza prowadzona jest przez Zarząd Fundacji.
ROZDZIAŁ VI
Łączenie Fundacji z innym fundacjami. Zmiany w statucie.
§ 24
Fundacja Dr Lucy może łączyć się z innymi fundacjami
Umowę o połączeniu zawiera w imieniu Fundacji Dr Lucy Zarząd po uzyskaniu pisemnej zgody Fundatora.
§ 25
Zmiany lub uzupełnienia w Statucie Fundacji Dr Lucy mogą być dokonywane wyłącznie z woli Fundatora Fundacji.
ROZDZIAŁ VII
Rozwiązanie i likwidacja Fundacji
§ 26
Decyzję o rozwiązaniu podejmuje Fundator Fundacji.
Likwidację przeprowadza wyznaczony przez Fundatora likwidator.
Środki pozostałe po likwidacji Fundacji po uregulowaniu wszelkich należności i zobowiązań przekazane zostają Caritas Polska lub innej organizacji prowadzonej działalność zbieżną z działalnością Fundacji wskazanej przez Fundatora.
ROZDZIAŁ VIII
Postanowienia końcowe
§ 27
Zarząd Fundacji może przyznać nagrody oraz wyróżnienia honorowe osobom fizycznym oraz prawnym za zasługi i pomoc w realizowaniu celów statutowych Fundacji.